Wróć

16/09: Artur Tuźnik Sextet

Sobota

16/09/2023 19:00

Kup bilety na Going.

„SPRING” – to album nowego sekstetu pianisty Artura Tuźnika, nominowany m.in do nagrody Danish Music Awards za kompozycje oraz z udziałem jednych z najbardziej charakterystycznych osobowości na duńskiej scenie jazzowej. Akustyczny jazz spod znaku Charlesa Mingusa i Niny Simone oraz skandynawskie brzmienie spotykają się tu w niezwykle inspirującej formie, w której Tuźnik wyraża swoją fascynację naturą, spirytualizmem i pięknem muzycznego minimalizmu. W jego kompozycjach wyraźnie słychać wpływy impresjonizmu, Ravela i Szymanowskiego, oraz charakterystyczne dla niego ekspresywne melodie i nieoczywiste formy. Lider prezentuje zespół, który nie boi się radykalnych zwrotów akcji i potrafi łączyć intensywną energię i wirtuozowskie improwizacje z lirycznymi, niemal medytacyjnymi balladami.

Artur Tuźnik Sextet to zespół indywidualności ze sceny jazzu skandynawskiego – amerykański saksofonista tenorowy Ned Ferm, który od 2001 roku nazywa Kopenhagę domem i jest znany ze współpracy z plejadą wybitnych artystów od Roswella Rudda po Kurta Rosenwinkela. W sekcji dętej jeden z obecnie najwybitniejszych europejskich trębaczy Tomasz Dąbrowski oraz duński weteran puzonu Mads Hyhne. Ponadto norweski perkusista Simon Albertsen oraz legendarny duński basista Anders „AC” Christensen („Dark Eyes” Tomasza Stańki czy Paul Motian’s Electric Bebop Band).

Artur Tuźnik to pianista i kompozytor mieszkający w Danii od 2008 roku. Określany jako „niezwykle uzdolniony improwizator”, dał się poznać jako zwycięzca wielu znaczących konkursów jazzowych w Europie i zyskał miano jednego z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia. Tuźni studiował zarówno w „jazzowym” Rhythmic Music Conservatory, jak i „klasycznej” Royal Danish Academy of Music i obecnie często tworzy na pograniczu gatunków. Albumy jego tria, kwintetu oraz crossoverowego The Space Above (2021) zostały w ostatnich latach doskonale przyjęte przez krytykę oraz publiczność.

Posłuchaj:

Skład:
Artur Tuźnik – fortepian
Tomasz Dąbrowski – trąbka
Ned Ferm – saksofon tenorowy
Mads Hyhne – puzon
Anders Christensen – kontrabas
Simon Albertsen – perkusja

Drzwi 19:00
Koncert 20:30

Nie prowadzimy rezerwacji stolików. Zachęcamy do wcześniejszego przybycia i zajęcia miejsc.
Po wyprzedaniu koncertu nie będzie prowadzona sprzedaż na bramce.

Do zobaczenia!

Więcej koncertów