Wróć

17/12: Maciej Obara Quartet – 10-Lecie Zespołu [SOLD OUT]

Sobota

17/12/2022 19:00

Kup bilety na Going.

Spotkajmy się na 10-leciu Maciej Obara Quartet!

Maciej Obara Quartet to historia wieloletniej przyjaźni, wytrwałości oraz ciężkiej pracy. To również historia spotkania czterech nietuzinkowych artystów, których natychmiast połączyła wspólna wizja oraz wrażliwość muzyczna. I ta wyjątkowa muzyczna przyjaźń przetrwała, zarówno trudne początku międzynarodowej kariery, kiedy to nazwisko Obara po raz pierwszy zaczęło pojawiać się na afiszach zagranicznych festiwali, trudny etap przygotowań do sesji nagraniowych z jednym z najbardziej wymagających producentów na świecie Manfredem Eicherem, jak i również okres pandemii wraz z zakazem podróżowania między krajami, a co za tym idzie niemożnością wspólnego koncertowania. Ten ostatni, najtrudniejszy okres w historii zespołu, pokazał jednak, że kwartet łączą bardzo silne więzi, które w okresie rozłąki jedynie się wzmocniły, a muzycy ze zdwojoną motywacją i energią powrócili na międzynarodowe sceny.

Na pamiętnej pierwszej edycji festiwalu Katowice Jazzart, Maciej Obara, Dominik Wania, Ole Morten Vagan i Gard Nilssen po raz pierwszy wystąpili wspólnie na scenie Kinoteatru Rialto i to właśnie wtedy rozpoczęła się ich wspólna historia. I to właśnie pragniemy uczcić tegoroczną trasą koncertową, która podsumuje 10 lat istnienia zespołu, niezliczoną liczbę koncertów oraz 5 wspólnie nagranych płyt.

Kwartet Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to „improwizatorzy o kosmicznej energii”, jak określił ich John Fordham z „The Guardian”. Wania po ukończeniu z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej odnalazł swoją ścieżkę w muzyce jazzowej. Już od pierwszego spotkania młodych artystów w zespole Tomasza Stańki było jasne, że impulsywnego i otwartego saksofonistę oraz introwertycznego i analitycznego pianistę połączy głębokie muzyczne porozumienie.

Norwegowie Ole Morten Vågan oraz Gard Nilssen, współpracowali wcześniej w wielu projektach, ale to właśnie w zespole polskiego saksofonisty odnaleźli pełną muzyczną synergię.

Na koncercie gościnnie wystąpi kwartet słoweńskiego saksofonisty Luki Zabrica. Koncert The Gatherers jest organizowany w ramach projektu Footprints.

Skład: Maciej Obara Quartet:
Maciej Obara – Saksofon
Dominik Wania – fortepian
Ole Morten Vagan – kontrabas
Gard Nilssen – perkusja

Luka Zabric & The Gatherers:
Nikola Vuković – trumpet & pocket trumpet;
Luka Zabric – alto saxophone;
Tin Džaferović – double bass;
Luis Oliveira – drums

Trasa koncertowa jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Posłuchaj:
https://youtu.be/Rt8dIUNdVW0
https://youtu.be/2VxDR2jnuPo https://youtu.be/Egr_B-ilpyQ

Drzwi 19:00 Koncert 20:30

Do zobaczenia!

Więcej koncertów