Wróć

19/09: RGG & Robert Więckiewicz – Planet Lem

Niedziela

19/09/2021 19:00

Kup bilety na Going.

Trzeci koncert podczas rezydencji RGG w Jassmine.

Tym razem – wyjątkowy projekt muzyczny inspirowany tekstami Lema, projekt stworzony wspólnie z jednym z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Robertem Więckiewiczem.

Ostatni koncert z trzech z rezydencji zespołu RGG w Jassmine. Dostępne są bilety na jedno wydarzenia lub karnet na wszystkie trzy – 190 PLN.

RGG, jeden z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego, ostatni koncertowy skład legendy polskiego jazzu, Tomasza Stańki, to grupa perfekcjonistów, którzy każdy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie.


Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja).


„RGG & Robert Więckiewicz: Planet LEM” to specjalny projekt zainspirowany twórczością Stanisława Lema – pisarza, futurologa, filozofa i eseisty, absolutnej legendy literatury science fiction.

Punktem wyjścia jest tutaj nowa płyta RGG – „Mysterious Monuments On The Moon” – której muzyczną treść zespół zestawia z fragmentami tekstów Lema, czytanymi przez Roberta Więckiewicza, a pochodzącymi z książek „Solaris” oraz zbioru felietonów „Planeta LEMa”. Improwizowany charakter muzyki tria współistnieje tutaj na równych prawach z ekspresją znakomitego aktora, który z właściwą dla siebie gracją wchodzi w świat literacki Lema, odsłaniając w prezentowanych fragmentach charakterystyczny język pisarza, pełen erudycji, przenikliwości, ironii, groteski i czarnego humoru. Zderzenie dwóch światów – muzycznego i aktorskiego – powoduje, że wspólnie wymyślona koncepcja nabiera momentami charakteru performatywnego, gdzie wartością jest otwartość i niejednoznaczność.


Drzwi: 19:00

Koncert: 20:30

Więcej koncertów